Poškozené střechy a zničené okapy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří podcenili jejich kontrolu a údržbu a neochránili své domy před mrazem, sněhem a ledem. Náprava si pak vyžádá mnohem vyšší investice, než prevence. Před zimou je proto vhodné střechu důkladně zkontrolujte, samozřejmě včetně inspekce komínů. Řadu prací zvládnete sami. Pokud ne, nebo si střecha žádá větší zásah, zavolejte odborníky.
Až se zima zeptá…aneb pečlivá prohlídka střechy je nezbytná
Co bychom na střeše měli před nástupem zimy udělat, jsme se poradili se Štěpánem Láškou, produktovým manažerem společnosti Lindab s. r. o. „Přesvědčte se, že větrný podzim s padajícím listím i větvemi ze stromů u vás nenapáchal žádné škody. Pokud je vaše plechová střecha starší, prověřte případné důlky, trhlinky či dírky. Protože poškození tohoto typu obvykle hradí pojišťovna, kontaktujte ji dříve, než začnete s opravami. Nezapomeňte na okapy a svodové roury, v nichž se s koncem podzimu často hromadí listí, větvičky a drobné nečistoty. Nesmíte dopustit, aby se kvůli nim voda v okapech trvale držela. Kdyby totiž zamrzla, mohl by její zvětšující se objem a hmotnost poničit spoje a okapové háky. Nemluvě o opotřebení nátěru a ochranné vrstvy okapů či dokonce jejich reznutí v případě, že jsou okapy již starší a jejich povrchová úprava je již částečně opotřebena.”
Bezpečnost na střeše i pod ní
Bezpečný pohyb na střeše zajistí přímo na střeše pevně ukotvené prvky. Střešní lávky a zábradlí lze umístit na střechy o sklonech 12º – 45º; lze je různě propojovat a vytvářet i složité střešní cesty. Současně je dobré zajistit i bezpečnost pod střechou v zimním období – tedy mít jistotu, že na chodce či zaparkovaná auta nebude sjíždět sníh, stejně jako zajistit okapy proti velkým sněhovým přívalům. Podle Štěpána Láška je s ohledem na současnou nevyzpytatelnost počasí, provázeného častými změnami teplot i v průběhu zimy, třeba uvažovat o pořízení zachytávačů sněhu v podobě trubkové sněhové zábrany již od nadmořské výšky 400 m, nebo v místech, kde si to okolí budovy vyžaduje. Sněhové zábrany se obecně doporučují pro sklon střechy vyšší než 10º. V oblastech do 900 m n. m. Štěpán Láška radí instalovat speciální zachytávače a ocelové rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Větší nápor sněhu spolehlivě zachytí masivnější desková / roštová zábrana, kterou je ve vyšších polohách vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. V horských oblastech je nutné na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě například tyčového zátarasu proti sesuvu sněhu.
Nevite si rady? Obraťte se na odborníky!
Pokud se běžnými starostmi se střechou zabývat nechcete, nebo je potřeba její kompletní výměna, je třeba zavolat odborníky. Každý solidní prodejce Vám poskytne konzultace i cenové kalkulace. Například u Lindabu navíc bezplatný servis zahrnuje mj. úvodní návštěvu vaší stavby a například v případě instalace bezpečnostních prvků zpracování návrhu střešní cesty, návrh potřebného množství a rozmístění sněhových zachytávačů i rady ke způsobu montáže na krytiny jiných výrobců.
O Lindab:
Lindab, přední světový výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, proto radí: řešte střechy svých domů opravdu komplexně – to znamená včetně prvků pro bezpečný pohyb osob na střeše a protisněhových zábran.
Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 32 zemí a zaměstnává 5100 lidí.
Pingback: Dům ve velmi krátkém čase - technologie tzv. suchého procesu bez použití vody - NádhernýByt.cz
Pingback: Jak na kvalitní odvodnění střechy - NádhernýByt.cz