Dejte sbohem drahým energiím

Ani v roce 2024 se levných energií pravděpodobně nedočkáme. Právě naopak. Pokud vezmeme v úvahu ceny z roku 2022, mohou vzrůst náklady domácností na elektřinu v příštím roce až o třetinu. Jak vysoké ceny energií zkrotit? Pomoci může pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE) s bateriovým úložištěm, ideálně v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch-voda.

Výše zmíněnou kombinací FVE a tepelného čerpadla lze totiž v ideálním případě ušetřit desítky % nákladů (pokud momentálně vytápíte svůj dům pomocí elektrokotle i 80 %). Hlavním argumentem pro kombinované řešení FVE a čerpadla je jeho vnitřní synergie. Elektřina z FV panelů pokryje nejenom spotřebu elektrických zařízení, ale dokáže napájet také tepelné čerpadlo, které z dodané elektřiny ohřeje vodu. Nejen tu, co teče z kohoutku, ale hlavně vodu v topení. Pořízení FVE a čerpadla se tak může stát zajímavou investicí.

Klíčem je vysoká účinnost

„Kouzlo“ tepelných čerpadel spočívá v jejich efektivitě. Například ta od Schliegeru dosahují vynikající hodnoty až 4,4 COP (Coefficient of Performance – udává poměr mezi energií získanou a energií vloženou). V praxi to znamená, že z 1 kWh elektřiny, kterou tepelné čerpadlo spotřebuje (a tu máte z fotovoltaické elektrárny), dokáže vyrobit 4,4 kWh tepla. Podobných hodnot dosahují například i čerpadla montovaná společností TCC.

Dotace

Pro toto řešení jsou navíc k dispozici různé dotační tituly. Například Nová zelená úsporám (NZÚ) nebo Oprav dům po babičce. Úspěšní žadatelé NZÚ zároveň získají od ledna 2024 možnost čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Dotace je financována z Modernizačního fondu. Tedy z peněz Evropské unie a celkově bylo v NZÚ připraveno k čerpání 55 miliard korun.

Poradit si můžete nechat od A.I.

Některé sestavy budou i takzvaně A.I. (umělá inteligence) ready. Umět pak budou například mapovat vzorce chování domácnosti nebo sledovat předpověď počasí. Díky analýze vstupních dat bude soustava schopná optimalizovat spotřebu energie v domácnosti. Ale i nabíjet bateriová úložiště za výhodné spotové ceny. Nebo elektřinu při vysokých výkupních cenách elektřiny naopak prodávat. Pokud nebude cena energií výhodná pro prodej, raději spotřebuje energii v domácnosti (např. do ohřevu vody prostřednictvím tepelného čerpadla). Zároveň bude schopna uživateli radit (což ale nemusí být každému příjemné), zda je nyní výhodné zapnout spotřebiče s vysokým odběrem, např. pračku nebo myčku, nebo má raději počkat, až bude cena energií příznivější.

One thought on “Dejte sbohem drahým energiím

  1. Pingback: Únorové veletrhy FOR PASIV a FOR WOOD - NádhernýByt.cz

Napsat komentář