Rozhodli jste se pro střešní solární elektrárnu? Nepodceňujte přípravu!

Razantní zdražování elektřiny a plynu se stalo celospolečenským tématem. Konec růstu cen je navíc zatím v nedohlednu. Mnozí vlastníci rodinných domů proto zvažují možnost využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaické systémy. Opravdovému boomu instalací střešních fotovoltaických elektráren tak dnes brání jen obtížná dostupnost některých fotovoltaických komponent a nedostatečná kapacita montážních firem.

Vše dobře naplánovat

Jakkoli je touha lidí po rychlé instalaci alternativních zdrojů energie pochopitelná, platí zde známé české přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. Jen tak totiž předejdete dvěma rizikům: nutnosti dodatečných zásahů do hotové stavbymenším než očekávaným energetickým úsporám. DZD Solar radí, jak nepodcenit již samotnou přípravu na realizaci střešní solární elektrárny.

Osazení rodinného domu

V současné době se průměrný instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny na rodinném domě pohybuje kolem 7 kWp s přibližnou roční produkcí 7,1 MWh elektřiny. Výroba energie je ovlivněna řadou faktorů včetně sklonu, orientace a zastínění panelů. Ale i délky slunečního svitu v daném roce. Obecně ale platí, že s ní lze pokrýt i více než 60 % spotřeby běžné domácnosti. Záleží samozřejmě na způsobu vytápění, typu domácích spotřebičů či technických limitech budovy (například na lokalitě, velikosti a sklonu střechy). Pokud chcete dosáhnout co největších úspor a rychlé návratnosti projektu, je důležité mít při návrhu fotovoltaické elektrárny přesně stanovený její výkon podle míry využití vyrobené energie. (Pokud totiž v blízké budoucnosti počítáte s dlouhodobě rostoucí spotřebou či celkovým přechodem na elektřinu, nechte si raději nainstalovat panely o vyšším výkonu.)

Velký význam má také optimální návrh trasy, propojující střechu, technickou místnost a hlavní rozvaděč. Současně i zajištění volných pozic v hlavním domovním rozvaděči. Ale i dostatek prostoru v technické místnosti k umístění potřebných technologií (například střídače, baterie, systému vytápění a ohřevu vody),” vysvětluje Luboš Vrbata, vedoucí divize DZD Solar.

Kam přebytečnou energii uložit?

Na trhu je dnes široká nabídka fotovoltaických panelů, z nichž se stále častěji využívají panely s technologií half-cut. Ty jsou složené z monokrystalických (tzv. půlených) článků. Přebytek energie, kterou panely vyrobí a vy ji v domácnosti nevyužijete, můžete ukládat do vody (prostřednictvím ohřívače vody) nebo akumulovat do baterií. K tomuto řešení Luboš Vrbata dodává: „Baterie dnes mívají modulární řešení: obsahují tedy určitý počet článků (projektovaný podle výkonu fotovoltaické elektrárny). Jejich kapacita pro uložení energie se standardně pohybuje od 2,5 kWh přes 3,5 kWh po 6 kWh. Pro srovnání je třeba uvést, že průměrné úložiště pro rodinný dům mívá kapacitu pro uložení energie kolem 12 až 14 kWh. Životnost bateriového systému, která dnes činí 15 až 20 let, prodloužíte jeho umístěním do prostředí se stabilní teplotou ideálně na úrovni 15 °C. Vysoké, nebo naopak velmi nízké teploty totiž mohou mít vliv na jeho provoz a působit rychlejší snižování kapacity.”

První elektrotechnická výstava Volty.cz v Ostravě

Skutečně odborné poradenství i ukázky realizovaných projektů představí historicky první elektrotechnická výstava Volty.cz v Ostravě s řadou přednášek i zajímavých expozic vystavovatelů. Se svou zajímavou expozicí se v Trojhalí Karolina od 20. 9. do 22. 9. představí také společnost TIPA, spol. s r. o. z Opavy, která představí i interaktivní ukázku fungování fotovoltaického systému.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnost Trina Solar byla agenturou Bloomberg oceněna jako nejlépe financovatelný dodavatel solárních panelů

Napsat komentář