Veletrh Antique nabídne ikony československého designu, ale i atmosféru prvorepublikového salonu

Ve čtvrtek 15.11. bude na Novoměstské radnici v Praze zahájen 42. veletrh starožitností Antique.

Ve více než šedesáti expozicích představí návštěvníkům mimo jiné ikonická díla českých designérů posledních 100 let. Kromě toho jim nabídne posezení a besedy v prvorepublikovém salonu. Pořadatelem je Asociace starožitníků.

Veletrh představí kompletní škálu starožitností od šperků, mincí, porcelánu, keramiky a skla, obrazů a grafiky až po starožitný nábytek, zbraně, doplňky a módu. Přestože nebudou chybět oblíbené styly, jako jsou secese nebo art deco, důraz bude kladen na díla českých designérů posledních 100 let. Na veletrhu tak budou k vidění předměty podle návrhů Ladislava Sutnara, Pavla Janáka, Josefa Gočára, V. H. Brunnera nebo Jindřicha Halabaly. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit například na Preislerova Milosrdného samaritána nebo soubor kreseb Jana Zrzavého.

Unikátní medaile i výroční dvacetikoruny

Na veletrhu si budou moci návštěvníci prohlédnout i nedávno vydané pamětné dvacetikoruny s portréty zakladatelů republiky. Jejich autorem je  akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Ten navrhl také výroční medaili připomínající 25 let konání veletrhů starožitností. Zahájení veletrhu se osobně zúčastní.

Posezení v prvorepublikovém salonu

Jedna z místností Novoměstské radnice se po dobu veletrhu promění v prvorepublikový salon. Interiér salonu bude zařízený dobovým nábytkem, doplňky, dekoracemi a uměleckými díly. V něm budou k vidění i ukázky tehdejší módy. Zde si budou návštěvníci moci odpočinout v dobovém sedacím nábytku. Zde se také bude odehrávat větší část doprovodného programu – například beseda o životních osudech a peripetiích uměleckých tvůrců za první republiky či přednáška o designu “od monarchie k třetí republice”.

Po celou dobu veletrhu bude navíc v salonu probíhat také poradenství společnosti Oprášeno, které se zaměří na rady a tipy, jak starožitný a retro nábytek udržovat, případně podomácku opravit. A to aniž by předměty ztratily patinu a původní estetické kvality. Součástí doprovodného programu je již tradičně také bezplatné poradenství v oblasti oceňování starožitností, které po dobu trvání veletrhu poskytují experti Asociace.

ČTĚTE TAKÉ:

120 let od narození skandinávské ikony designu Alvara Aalta

Napsat komentář