Prosklená chata ve studeném Norsku

Velmi chladné počasí v kombinaci s panoramatickými prosklenými okny i to je dnes již možné. Důkazem je architektonicky velmi zajímavá soukromá horská rezidence „Black Lodge“ v norských Sunnmøre Alpách.

Neobyčejná horská chata

Rekreační dům Black Lodge se nachází uprostřed Regionu kolem Ålesundu, který je jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku. Zde se mimo jiné nachází i několik míst světového dědictví UNESCO. Tam patří například Geirangerfjord či zasněžené vrcholy Hjørundfjordu. A právě do tohoto krajinného rázu je chata zasazena. Nepravidelný tvar fasády a střešních povrchů budovy připomínající zdejší skály. Současně je zdůrazňován neobvyklými materiály – ocelovými plechy Corten s rezavou patinou a smrkovými panely – v kombinaci s dřevěným obložením interiéru. Velkoplošné zasklení s tenkými hliníkovými profily umožňuje z některých místností působivý výhled. Přitom bourá vizuální hranice mezi venkovní nedotčenou přírodou a vnitřní pohostinnou atmosférou s hřejivým teplem u rodinného krbu.

Koncept tří budov ve tvaru skály

Koncepce interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících, resp. splývajících do větší, třetí budovy. Vchod rozděluje budovu a přechází ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice pro majitele objektu a hosty se nacházejí po obou stranách od vchodu. Pokoje, ve kterých se může ubytovat až dvanáct osob, jsou vybaveny patrovými postelemi a nejrozsáhlejší koupelnou v budově s přímým vstupem k venkovní horké koupeli. Centrální obývací pokoj jako společenské centrum zůstává navzdory různým funkčním zónám otevřený a je v něm jídelna i malá kuchyň s ostrůvkem na přípravu jídla. Prostor s rohovým zasklením nabízí nejkrásnější panoramatický výhled na nádhernou alpskou scenérii.

Transparentnost vs. soukromí

Ve svém jedinečném návrhu norské studio Invit Arkitekter rozvinulo hlavní myšlenku v podobě oddělení a zároveň vzájemného propojení vnitřních a vnějších prostorů na několika úrovních. Téma transparentnosti a soukromí se promítá ve fasádě budovy, která vykazuje různé stupně průhlednosti či úplného soukromí, a to od úzkých vodorovně a vertikálně uspořádaných pásů oken až po obrovské otevřené prosklené plochy. V centrálním obývacím pokoji se nachází dokonce kombinace zasklení od podlahy ke stropu se shrnovacím systémem posuvných dveří. Vizuální obdobu této myšlenky lze nalézt v barevném provedení interiéru, který osciluje mezi jasnějšími a tmavšími dřevěnými konstrukcemi pro stěny, stropy, podlahy a nábytek.

Nejvyšší izolační standardy

Oblast Sunnmøre má velmi proměnlivé klima vzhledem ke svému specifickému zeměpisnému profilu. Ve fjordských oblastech a v horách napadne každý rok několik metrů sněhu. Letní období může být horké, s teplotami dosahujícími téměř 30 stupňů Celsia. O to důležitější je energetický koncept, který ekonomicky a spolehlivě udržuje pokojové teploty v komfortním rozmezí, bez ohledu na měnící se povětrnostní podmínky. Použití rozsáhlého zasklení proto vyžaduje nejvyšší izolační standardy jak z hlediska pohodlí, tak i spotřeby energie. Konkrétně v Black Lodge byla z těchto důvodů použitá vysoce odolná pro pasivní domy certifikovaná sloupko-příčková fasáda Schüco.

Modernost splňuje tradici

Zatímco výrazný tvar budovy, ocelový obklad Corten s rezivou patinou a hliníkové a skleněné prvky odrážejí trendy moderní architektury. Dřevěné obložení s černě mořenými smrkovými plochami pak odkazuje na klasické pojetí, typické pro tradiční horské chaty v Norsku. Nicméně tepelný komfort s elektrickým podlahovým vytápěním, elektrickým topením v koupelnách či krbovými kamny na dřevo pro “přirozené” vytápění a atmosféru respektuje moderní požadavky.

Informace o projektu

Název projektu: Horská chata Black Lodge, Ålesund (Norsko)
Architektonický návrh: Invit Arkitekter, Ålesund
Partner společnosti Schüco pro výrobu a montáž: Straumsheim Glass og Fasade, Straumgjerde
Dřevěné konstrukce: Gingabygg, Ålesund
Celková obytná plocha: 165 m²
Realizace: 2013-2015
Autor fotografií: Invit Arkitekter, Ålesund / Johan Holmquis

 

Napsat komentář