Bylicí papír z dárků zvyšuje naše třídící statistiky

Kam s balicím papírem z dárků. No přece do modrého kontejneru!

Některé vánoční tašky a vánoční papír, který nedošel újmy si samozřejmě můžeme schovat na další rok. Ten co už použitelný není patří do kamen či do modrého kontejneru.

Češi dlouhodobě nejvíce třídí právě papír. A to dost možná i díky poctivému třídění vánočního papíru.

Pro krátké zopakování, co vlastně do modrého kontejneru patří a co ne?

ANO
Hodit sem můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly , cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.

NE
Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice

Zdroj foto: CIUR

Kolik odpadu jsme loni vytřídili?

Množství vytříděných odpadů v ČR stále stoupá. Například v loňském roce co Čech, to bezmála 45 kilogramů vytříděného odpadu! Vyplývá to ze statistiky EKO-KOM.

Každý obyvatel vytřídil za rok v průměru 20 kilogramů papíru, zhruba 12 kilogramu plastů, stejné množství skla a necelého půl kilogramu nápojových kartonů. Celkem pak každý z nás odložil do barevných kontejnerů 44,8 kilogramu tříděného odpadu, se započtením kovů  bezmála 56 kilogramů.

Do systému EKO-KOM je zapojeno 6 114 obcí a 20 586 firem. Obyvatelé ČR mohou třídit na 99 % území České republiky. Pro tříděný sběr využitelných složek odpadů měli v roce 2016 k dispozici více než 307 tisíc nádob. Z toho tvoří přes 70 tisíc menší  nádoby do 240 litrů, které se umisťují do zástaveb rodinných domů z důvodu nedostatku prostoru a obtížné obslužnosti, a také proto, aby i obyvatelé takových zástaveb měli možnost třídit komfortním způsobem.

Zdroj foto: CIUR

Dosahovanými výsledky třídění a recyklace obalových odpadů patří ČR i nadále mezi evropskou špičku. Podle posledního celoevropského srovnání Eurostatu jsme v celkové recyklaci obalů na druhém místě hned za Belgií. V procentu recyklace plastových obalů nám patří bronzová příčka a v recyklaci papíru jsme se posunuli na 5. místo v rámci EU.

Nezbývá než doufat, že nás naše poctivé třídění vánočních obalů letos dostane před Belgii na první místo!

Zdroj informací: EKO-KOM

 

Napsat komentář