Prodat nebo pronajmout? Odpověď vás možná překvapí

Vlastnit nemovitost, kterou aktuálně nikdo neobývá, s sebou nese otázku, jak s ní v této dynamické době co nejlépe naložit. Můžete ji nechat ladem. Nicméně zajímavější variantou by pro mnohé mohl být její prodej či pronájem. Co tedy s domem či bytem v době, kdy na pořízení průměrné nemovitosti potřebujete 158 průměrných měsíčních platů a sužuje nás vysoká inflace či vysoké úrokové sazby?

Nemovitost na 10 let – pronájem, jinak prodej, ceny budou klesat

Chcete držet nemovitost jako investici, tedy déle než deset let? Pak je pro vás ideální její pronájem. V případě, že uvažujete nad prodejem v kratším horizontu, přistupte k prodeji co nejdříve. “I když se aktivita na trhu meziročně snížila, ceny nemovitostí budou v blízké budoucnosti prudce klesat.“, míní například majitel realitní kanceláře Ivo Hromec. Je to dáno smrtícím koktejlem aktuální situace. Zejména válka na Ukrajině, stále se zvyšující hypoindex, zatížení rodinných rozpočtů vlivem zvyšování cen energií i vysoké inflace. Ale i refinancování stávajících hypoték.

Fixace hypoték končí, potraviny zdražují

Proč se pustit do prodeje právě nyní? „Dá se očekávat vysoká konkurence na realitním trhu. A to z důvodu končících fixací stávajících hypoték či výrazného zdražování potravin. To zapříčiní snížení kupní ceny, proto je vhodné zajistit si co nejvyšší možnou cenovou nabídku umístěním nemovitosti na inzertní weby v co nejdřívějším termínu, dokud tato situace naplno nevypukla,” radí majitel realitní kanceláře Vysněný dům Ivo Hromec.

Splaskne realitní bublina?

Dalším faktorem, který expertům na realitní trh dělá starosti, je možné splasknutí realitní bubliny, jejíž index se vyšplhal na hodnotu 38,0 %. Její splasknutí by zapříčinilo nejen propad cen nemovitostí, ale i negativně ovlivnilo celý trh. Opakovala by se tak situace z roku 2008, kdy hodnota indexu dosahovala 30,7 %. V České republice zapříčinila zvýšenou míru nezaměstnanosti, snížení mezd a neschopnost splácet.

Poptávka po nákupu nemovitostí klesla

Poptávka po nákupu nemovitosti se v důsledku všech faktorů snížila zhruba o 80 %, což je poměrně zásadní propad. Tato situace vede mnoho majitelů, kteří své nemovitosti drží jako dlouhodobou investici, spíše k pronajímání než k prodeji. Pokud se k této variantě přikláníte, nezapomeňte počítat i se skrytými náklady – ty by totiž v případě ekonomické krize a s nepravidelně platícím nájemníkem mohly přijít velice draho. „I když výdělek z pronájmu zní lákavě, musíme z něj odečíst pojištění nemovitosti, fond oprav, nákup nových spotřebičů nebo menší úpravy, jako jsou výměna těsnění aj.,” dodává Ivo Hromec.

Ceny nemovitostí v menších městech a obcích nejspíš půjdou dolů

V případě otázky prodej versus pronájem mluví čísla jasně. Z prodeje bytu o výměře 50 m2 můžete průměrně získat asi až 6.000.000 Kč, nájemné se pohybuje zhruba okolo 16.000 Kč měsíčně bez inkasa. Pokud preferujete pronájem, po sečtení všech skrytých měsíčních poplatků se můžeme dostat na návratnost investice zhruba za 40 let, což je 2,5 % ročně. V porovnání s nynější inflací jde o poměrně nepříjemné zjištění. „Pokud jsme navíc nemovitost nefinancovali z vlastních zdrojů, musíme do tohoto součtu přidat i měsíční splátky a úroky bance,” dodává Ivo Hromec.

Blížící se změna trhu přinese v blízké budoucnosti i změnu chování všech subjektů a ceny nemovitostí se budou, zejména v menších městech a obcích, pravděpodobně snižovat. “Proto v případě prodeje nečekejte příliš dlouho a nabídněte nemovitost co nejdříve,” uzavírá Hromec.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle JRD vznik realitní bubliny zatím nehrozí

3 thoughts on “Prodat nebo pronajmout? Odpověď vás možná překvapí

  1. Pingback: Počet zahájených bytů v prvním pololetí byl nejvyšší za 24 let - NádhernýByt.cz

  2. Pingback: Spořit či nespořit - NádhernýByt.cz

  3. Pingback: Nájemní bydlení je trendy - NádhernýByt.cz

Napsat komentář