Skoro každý dnes již vnímá jako samozřejmou součást chodu domácnosti recyklaci skla, papíru nebo plastů. Stejné by to mělo být u zpětného odběru elektrozařízení. Například i u tak běžných věcí denní potřeby, jakými jsou žárovky, zářivky nebo svítidla.
O zpětný odběr se starají tzv. „kolektivní systémy“. Kolektivní systém je soukromá firma, kterou si mohou založit výrobci a dovozci elektrických nebo elektronických zařízení (např. právě osvětlovacích zařízení), a která za ně plní jejich povinnosti týkající se zpětného odběru a recyklace elektrozařízení, jež jim ukládá zákon o odpadech.
Recyklace jednotlivých druhů elektrozařízení má různou ekonomickou hodnotu. U malých domácích spotřebičů, mobilních telefonů nebo počítačů je možné získané zlato, stříbro, měď a další vzácné kovy velmi výhodně zpeněžit. Mají totiž pozitivní ekonomickou hodnotu.
Oproti tomu zpracováním vysloužilých světelných zdrojů nejde bohužel vydělat nic, naopak jejich recyklace něco stojí. Mají negativní ekonomickou hodnotu.
Zpracování zářivek u odpadové firmy stojí 20 Kč za kus. Přesto ani za likvidaci osvětlovacích zařízení platit nemusíte. Stačí je odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem nebo na místech s malou sběrnou nádobou, např. v supermarketech nebo na obecních úřadech.
Petr Číhal
Autor je obchodním ředitelem společnosti Ekolamp
Pingback: Společnost Trina Solar byla agenturou Bloomberg oceněna jako nejlépe financovatelný dodavatel solárních panelů - NádhernýByt.cz