Stovky vystavovatelů napříč obory, tisíce návštěvníků, desítky novinek a nespočet přátelských i odborných setkání. A když se něco takového podaří už potřicáté, můžeme s klidem hovořit o tradici. Veletrh FOR ARCH letos přivítal 72 656 návštěvníků, kterým na 39 402 metrech čtverečních představilo své výrobky a služby 791 vystavovatelů. Zaplněné výstaviště nenechalo nikoho na pochybách, že FOR ARCH byl i letos jednou z předních českých událostí ve stavebnictví.
Moderní stavebnictví potřebuje odpovídající legislativu
Co se týče poptávky nebo množství zakázek, vede si české stavebnictví dobře. Za minulý rok se dokončilo téměř 20 tisíc bytů a prostavělo se 275 miliard korun. Budoucí úspěch českého stavebnictví však nezávisí jen na stavu ekonomiky. Hlavním tématem diskuze politických a stavebnických špiček při zahajovacím Technologickém fóru tak byla rekodifikace stavebního práva. Rozsáhlá právní úprava má reflektovat legislativní a správní překážky, které komplikují přípravu a realizaci staveb. „Jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení a také jedno úložiště dat včetně jednoho výkladu stavebního práva a další zjednodušení – to je náš cíl,“ zopakovala na konferenci ministryně Klára Dostálová.
Ústřední technologickou výzvu pro stavebnictví představuje digitalizace. V debatě špiček českého stavebnictví tak nemohou chybět pojmy jako BIM, digitalizované stavební řízení nebo inteligentní budovy. Správné využití dat umožňuje precizní plánování, které snižuje jak vícenáklady, tak množství odpadů a šetří čas. Inteligentní budovy pak slibují zdravější vnitřní prostředí, pohodlnější život, a to vše při současné úspoře energie. Komu nestačila slova, mohl si po konferenci na veletrhu prohlédnout technologické novinky na vlastní oči.
Klíčový je dostatek zkušených pracovníků
Přetrvávající výzvou pro český stavební sektor je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Jsou potřeba jak inženýři, kteří si budou rozumět s nejnovějšími materiály a postupy, tak zejména zkušení řemeslníci, kteří stavbu realizují. I přes nábor zahraničních pracovníků se této výzvě nedá čelit z roku na rok a je potřeba v českých dětech a studentech dlouhodobě podporovat zájem o práci v oboru. A FOR ARCH vychází těmto potřebám každoročně vstříc. Řemeslo má na veletrhu prostor nejen na stáncích firem, ale i v Soutěžní přehlídce stavebních řemesel SUSO. V ní se utkávají nejlepší čeští učni z oborů truhlář, zedník, kameník, pokrývač a dalších souvisejících oblastí. Pro nejmenší návštěvníky je určen program Řemeslo dětem, kde si mohou vyzkoušet zábavnou cestou řemeslo ve spolupráci se zkušenými lektory.
Nejlepší výrobky spojuje chytrý nápad, kvalitní zpracování, atraktivní vzhled a komfortní použití
K největšímu stavebnímu veletrhu patří prvotřídní výrobky, nápadité novinky i chytře pojatá tradiční řešení. Ty nejlepší jsou každý rok vyhlášeny na slavnostním galavečeru a obdrží prestižní ocenění Grand Prix. Dobrých produktů je na veletrhu vždy celá řada a odborná porota tak nemá lehkou práci. Trofej Grand Prix v ročníku 2019 získaly tyto společnosti: • ABB s.r.o. za ABB-free@home® umožňuje zapojení 150 prvků v jedné instalaci • AITAA system s.r.o. za chytrý modulární plotový systém AITAA • hede kamna s.r.o. za Aduro H3 Lux – hybridní kamna • iSIGNUS s.r.o. za patentovaný nosič orientačního systému iSIGNUS (samosvorný zámkový spoj profilu a elementu) • Schiedel, s.r.o. za Schiedel KombiAir
Trofejí je jen pět a zdaleka nezvládnou obsáhnout všechny skvělé exponáty na veletrhu. Porota proto rozdala dalších pět čestných uznání.
Vzdělávání, poradny a zpravodajství
Veletrh je nejen přehlídkou, ale i zdrojem informací. Nemusí to být vždy materiál nebo výrobek, na kterém stojí stavba. Realizaci může protáhnout územní rozhodnutí, sousedský spor, specifické místní podmínky nebo neobvyklý požadavek zákazníka. A veletrh FOR ARCH je ideálním místem, kde najít odpovědi na otázky. Lze se ptát nejen přímo firem, ale i ve specializovaných poradenských centrech, případně je možné navštívit k danému tématu přednášku nebo celý seminář. Stejně jako v předchozích letech se kromě klasické stavařiny na veletrhu řešila bezpečnost bydlení, regulace systémů, automatizace a vyšší komfort a již 4. ročník konference Požární bezpečnost staveb přilákal k přednáškám a diskusím do Kongresového sálu hasiče, památkáře a stavaře.
Pro vystavovatele je potom FOR ARCH vítanou příležitostí k hledání partnerů, obchodních příležitostí, nebo prostě jen k příjemnému setkání s kolegy z oboru. A kdo se nemohl veletrhu zúčastnit osobně, mohl alespoň sledovat dění na veletrhu online. TZB-info, odborný partner veletrhu, zprostředkovalo více než 50 rozhovorů se zajímavými hosty, které si můžete pustit i zpětně, a veletrh tak žije dál.
FOR ARCH – tradice, která drží krok s dobou
Třicet let po sametové revoluci si české stavebnictví prošlo členitým vývojem, kdy zažilo vrcholy i krize. Vzniklo mnoho nápadů, výrobků, firem a samozřejmě staveb. Jen části z nich se povedlo fungovat po celou dobu, zachovat si kvalitu a dále se rozvíjet. Po třicátém úspěšném ročníku můžeme říct, že mezi ně patří i stavební veletrh FOR ARCH. Firmy s ním počítají, odborníci ho respektují a návštěvníci jsou po třiceti letech zvyklí, že ověřené informace, kvalitní materiály i spolehlivé dodavatele najdou každý podzim na jednom místě – na FOR ARCHu v Letňanech.
ZÁKLADNÍ STATISTICKÉ ÚDAJE VELETRHU FOR ARCH 2019:
Počet vystavovatelů: 791
Počet zahraničních vystavovatelů: 85
Počet států: 17
Čistá výstavní plocha (v m2): 20 940
Hrubá výstavní plocha (v m2): 39 402
Počet návštěvníků: 72 656
Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.
Více na: www.forarch.cz.
Pingback: Veletrhy FOR ARCH a FOR INTERIOR v Praze - NádhernýByt.cz
Pingback: FOR ARCH - největší stavební veletrh v ČR - NádhernýByt.cz