Inspirace z Nového Zélandu našla naplnění ve Středočeském kraji

Poté, co manželský pár vychoval dvě děti, rozhodli se pro stavbu nového domu, který by byl šitý na míru současné fázi jejich života. Tj. funkční, komfortní a vzdušný, s moderním interiérem a dost velkou zahradou. Zároveň ale co nejvíce bezúdržbový a přizpůsobený potřebám dvou obyvatel s možností pohodlně v něm ubytovat občasné návštěvy.

Stavba elegantně zasazená do svažujícího se terénu

Novostavba moderního zděného domu s dřevěnými příhradovými vazníky o celkové obytné ploše zhruba 180 m2 stojí v menší obci v okresu Praha-východ. Vzhledem k tomu, že zahrada se svažuje jižním směrem, zásadní pro úspěch projektu bylo výškové usazení stavby. Díky tomu, že majitelé zvolili jednopodlažní řešení. Dům přirozeně zapadá do okolí a charakteru krajiny na okraji vesnice. Jednoduchý tvar obdélníkové budovy se sedlovou střechou je doplněn bohatě prosklenou hmotou velkého obývajícího pokoje. Má plochou střechu, která vystupuje ze základního tvaru. Dále uskočené obvodové zdi ložnic, krytými posuvnými okenicemi. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelnou. Dále jsou v domě dvě ložnice se šatnami (jedna z nich pro hosty), pracovna, dvě koupelny a prádelna. Součástí domu je i prostorná garáž s technickým zázemím.

Rodinný dům využívá černé trapézové plechy na střeše i fasádě

Představy manželů z hlediska estetiky domu našly naplnění ve stylové černé přízemní stavbě, u níž jsou jedním z hlavních prvků celkového řešení trapézové plechy Lindab. Ty jsou použity jak na střeše, tak i na fasádě.

Myšlenka na opláštění domu trapézovým plechem vznikala postupně. Konkrétně během přípravy projektu ve spolupráci s architekty z Ateliéru Kunc Architects a ze studia DMAE Architects. „Na počátku jsme zvažovali několik variant materiálů – například velkoplošné cementové desky. Ukázalo se však, že většinu z nich nelze použít ve stejném provedení na šikmé i na svislé plochy pláště domu. Hledali jsme tedy dál, až jsme při jedné schůzce s architekty viděli zajímavé obrázky domů na Novém Zélandu. Ty využívají na fasádě trapézový plech. A bylo rozhodnuto! Lindab jsme si vybrali protože má profil, který se nejvíce blížil naší představě a architektonickému záměru. Má téměř stejnou šířku horní a dolní vlny (45 mm). A jepoužitelný jak na šikmé, tak na svislé povrchy opláštění,” vysvětluje majitel domu.

Náročné detaily

„Výsledné technické a estetické řešení často vzniklo přímo na stavbě jako výsledek diskuse všech stran. Tedy nás, architektů, vedoucího projektu z Lindabu a realizační firmy,” vysvětluje majitel domu. Samostatnou kapitolou byla výklopná vrata do garáže, která při pohledu na dům působí velmi nenápadně. Vzhledem k jejich významu z hlediska celkové architektury domu bylo potřeba, aby jejich zakrytí přesně navazovalo na štítovou fasádu. Zároveň ovšem bylo třeba konstrukčně vyřešit jejich spolehlivou funkčnost. To vše se ale nakonec úspěšně podařilo. Celá stavba i s vyřešením všech náročných technických detailů trvala 14 měsíců.

Černá barva fasády a střechy není problémem v horkých dnech ani v zimě

Majitelé se už v domě stačili zabydlet. Přiznávají, že na začátku měli instinktivní obavy z toho, jak bude černá barva fasády a střechy ovlivňovat teplotu uvnitř domu. „Společně s architekty i realizační firmou jsme opakovaně probírali provedení izolací všech konstrukcí domu. A fakta jasně svědčila o tom, že ani černá barva nezpůsobí zhoršení jeho tepelných parametrů. Nakonec zvítězilo estetické hledisko – v kombinaci dominantních povrchů a materiálů (sklo, dřevo, plech) byla černá barva nejlepší volbou. V domě jsme již jedno léto, které bylo velmi teplé, prožili. Můžeme říci, že se fakta a výpočty potvrdily a ani v horkých dnech není černá barva plechu problémem,” říká majitel domu.

A i po větrné zimě se spoustou sněhu si pochvalují, jak se jim pohodlně bydlí. „S výjimkou běžných úkonů, jako je čištění okapů apod., jsou fasáda i střecha v zásadě bezúdržbové,“ shrnují.

Vzdušný interiér

Interiér nenásilně kombinuje prvky černé barvy v kombinaci s přírodním dřevem. Vše působí velmi příjemně a vzdušně a velmi dobře zapadá do celkového působení domu.

Obývák s kuchyní

Ložnice s velikánskými okny

Funkčně řešená pracovna s knihovnou a pohovkou na čtení a rozjímání

ČTĚTE TAKÉ:

Návrat ke kořenům spojený s norskou pohostinností

One thought on “Inspirace z Nového Zélandu našla naplnění ve Středočeském kraji

  1. Pingback: V Myslince u Plzně vyrůstá 120 nových rodinných domů - NádhernýByt.cz

Napsat komentář