Použití moderních technologií
V současné době je provoz mnoha komerčních nemovitostí založený na moderních technologiích. Cílem je snížit jejich energetickou náročnost a negativní dopady na životní prostředí. Myšlenka výrazného snížení uhlíkové stopy inspirovala rovněž zakladatele ledového hotelu.
Hotel byl postaven v malé vesnici Jukkasjärvi nedaleko švédského města Kiruna již v roce 1990. Hlavním stavebním materiálem hotelu, který vznikl za přispění architektů a designerů z celého světa, jsou ledové kvádry a lisovaný sníh. Vnitřní teplota jeho pokojů, baru nebo kaple se proto pohybuje v rozmezí -5 0C až -7 0C. Zdejší areál však tvoří také mnoho vyhřívaných místností a objektů, ve kterých se udržuje běžná pokojová teplota – hosté zde naleznou například útulné chatky, restauraci či dokonce saunu.
Jak zajistit, aby hotel neroztál
Každoročním údělem hotelu bylo vždy na jaře roztát a na podzim znovu vzniknout. Dnes však existují technologie, které zajistí celoroční provoz. Konkrétně v tomto případě byly v hotelu a přilehlých budovách nainstalována tepelná čerpadla a fotovoltaické panely NIBE. Ty zajišťují energeticky úsporné a ekologické vytápění i chlazení vybraných objektů. Icehotel 365 se tak stal zajímavým příkladem trvale udržitelného projektu v severských zemích. Při jeho realizaci a provozu se plně využívají obnovitelné zdroje energie. Číslo v názvu hotelu není náhodné: díky chladicímu systému napájenému energií z fotovoltaických panelů funguje totiž nyní celoročně.
„V současnosti již tepelná čerpadla NIBE – především typ F1345 – vytápějí areál ledového hotelu o celkové ploše přes 5 000 m2. Tento model funguje velmi efektivně a není závislý na fosilních palivech, což zcela minimalizuje emise CO2 vypouštěné do ovzduší. Pro využití v bytových domech, komerčních objektech nebo veřejných budovách s velkou potřebou tepla ho předurčuje rovněž energetická třída A+++, díky níž je jeho provoz velmi úsporný. Dané zařízení je navíc možné kvůli zvýšení výkonu propojit do kaskády s dalšími typy tepelných čerpadel, případně ho instalovat v kombinaci se solárními systémy,” vysvětluje Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ, české divize skupiny NIBE.
ČTĚTE TAKÉ: