Zdroj foto: JRD
V dnešní době je stále více reklam zaměřených na to, aby si lidé pořídili vlastní bydlení. Nicméně současně dochází i k růstu cen bytů, kvůli němuž se pořízení nového bytu stává pro řadu zájemců nedostupné. Lidé proto obracejí svou pozornost k menším bytovým jednotkám 1+kk a 2+kk. Ty jsou pro některé zájemce ještě cenově dosažitelné: v loňském roce tak malé byty tvořily 65% podíl z celkových prodejů.
Zvýšený zájem o malometrážní jednotky
Podle analýzy , kterou zpracovala společnost JRD, je na trhu stále přibližně 20 % bytů v dispozicích 4+kk a větších. Ale skladba nových developerských projektů se mění a přizpůsobuje poptávce. Zmenšují se tak celkové plochy i jednotlivé místnosti, což může omezit komfort jejich obyvatel.
Z analýzy JRD vyplývá, že průměrná plocha bytů v nabídkách developerů činila na konci loňského roku 70 m2. Ale průměrná plocha prodaných jednotek byla menší – 65 m2. Přitom ještě v polovině roku 2017 byly tyto hodnoty mnohem vyšší: u nabízeného bytu 80 m² a u prodaného 70 m2. Zvýšený zájem o malometrážní jednotky podnítil úpravu bytové skladby v řadě nových developerských projektů a vedl i ke snížení velikosti. Podíl jednotek 3+kk mezi prodanými byty klesl na současných cca 20 % a podíl prodaných bytů 4+kk na 15 %.
Poptávka po malých bytech stále roste a developeři na ni reagují někdy až neúměrným snižováním jejich obytné plochy. Výsledkem je, že se pokoje zmenšují na normové minimum a lidé mohou mít problém umístit do nich byť jen základní vybavení. Z dispozic se také postupně vypouští jakýkoli nadstandard: šatny, komory či technické místnosti. To ilustruje průzkum pražských projektů společnosti Deloitte , který mezi prodanými byty zaznamenal dokonce jeden 15metrový!
Jan Řežáb, majitel JRD, k této situaci dodává: „Současní zájemci o nové bydlení skutečně stojí před nerudovskou otázkou: „Kam s ním?”, jen neřeší trampoty se starým slamníkem, ale umístění pračky nebo ledničky v malém bytě. Stále více lidí si totiž pořizuje malometrážní jednotky, které jsou pro ně cenově dostupné, a poté se potýká s nedostatkem prostoru. A přitom se byty stále zmenšují… My nepovažujeme neustálé ubývání životního prostoru za řešení, a proto je průměrná plocha našich bytů nadstandardních 76,5 m2. Ke zdravému a komfortnímu vnitřnímu prostředí totiž patří i prostor, ve kterém se budete moci volně nadechnout. Byty musí být k žití, nejen k přežívání!”
Jako řešení se může jevit například větší podpora nájemních bytů ze strany státu. Větší dostupnost nájemních bytů by mohla snížit poptávku po vlastním bydlení, které má své opodstatnění, ale ne za každou cenu.
ČTĚTE TAKÉ:
Pingback: Byty v Praze jsou aktuálně relativně drahé. Do čeho výhodně investovat? - NádhernýByt.cz
Pingback: Výnos u investičního bytu může přesáhnout i 5% - NádhernýByt.cz
Pingback: Podle JRD vznik realitní bubliny zatím nehrozí - NádhernýByt.cz