Bývalá restaurace Bohemia v Praze získala po rozsáhlé rekonstrukci opět svůj lesk.

Bývalá restaurace Bohemia na pražském Výstavišti se dočkala kompletní a velmi náročné rekonstrukce s ohledem na zachování svého historického rázu. Budova bývalé plzeňské restaurace z roku 1891 nyní otevírá své brány veřejnosti. Bude sloužit pro rozmanité účely jako konference, výstavy, módní přehlídky. Ale i pro komorní koncerty a další kulturní akce nebo společenská a obchodní setkání.

„Návštěvníkům Výstaviště i Stromovky se dosud nabízel pouze smutný pohled na chátrající a uzavřený objekt bývalé restaurace Bohemia. Nyní jsme této historické budově navrátili její bývalou krásu. Těší mě, že brzy otevřeme Pražanům nový reprezentativní a kultivovaný prostor pro konání nejrůznějších akcí,“ komentuje Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.

Historie budovy

Budova Bohemia byla původně vystavěna jako restaurace v rámci Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. Patří tedy k nejstarším stavbám na Výstavišti. Traduje se, že prvním nájemcem restaurace byl hoteliér a restauratér Václav Petzold, pod jehož jménem je restaurační pavilon veden v seznamu památek. Jako restaurace sloužila Bohemia i v následujících letech. A to až do druhé poloviny 20. století.

Rekonstrukce

Objekt nyní prošel komplexní obnovou podle projektu architektonické kanceláře SGL PROJEKT s.r.o., Ak. arch. Jiřího Javůrka a Ing. Heleny Literové. Stavební práce realizovala firma Subterra a.s. Stavba již prošla kolaudací. Celkový rozpočet rekonstrukčních prací činil 87,7 milionů korun.

Dispozice

Objekt nabízí přízemní prostorný sál pro společenské a kulturní akce, módní přehlídky, komorní koncerty, vernisáže, tiskové konference a další eventy různého zaměření. Budoucím návštěvníkům jsou k dispozici v horním patře také dva salonky pro obchodní jednání, komorní setkávání či prezentace výrobků a služeb. Nechybí ani nově vybavená kuchyně se zázemím pro catering. Samozřejmostí je pak veškeré technické zázemí včetně ozvučení. Kapacita budovy je 164 osob.

„Budova Bohemia patří vedle Průmyslového paláce k historicky nejvýznamnějším objektům na Výstavišti. Osobně jsem moc rád, že byla zachována a velmi citlivě renovována,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s. a dodává: “Přestože rekonstrukce vyžadovala skutečně rozsáhlé úpravy a zachovány byly prakticky jen obvodové zdi, střechy zázemí a věžiček, podařilo se zachránit další historický objekt, který si svou budoucnost bezesporu zaslouží.“

Zajímavosti ze stavby:

– hlavní zaklenutý sál objektu má celkovou výšku 10 m

– vstupní francouzské okno s hlavními vstupními dveřmi má výšku 6,7 m

– výběr barvy použité na oknech vycházel z průzkumu oken a následně i barevného provedení zazděného okna objeveného během rekonstrukce

– při demontáži novodobé plechové krytiny západní části krovu byly za pozednicemi objeveny zbytky břidličných střešních šablon, které pak nahradily původně plánovanou střešní krytinu

– nově realizovaný krov je tvarovou kopií původního krovu nad hlavním sálem

– na nový krov a klenutý podhled nad hlavním sálem bylo spotřebováno cca 30 m3 dřeva, krov se skládá z cca 570 prvků

ČTĚTE TAKÉ:

Oranžerie v Olomouci byla oceněna v soutěži Stavba roku 2018

Napsat komentář