Spořit či nespořit?

V dnešní době vysoké inflace vyvstává otázka, jak co nejlépe ochránit své úspory. Nabízí se řada možností. Z konzervativních možností nám aktuálně nejvíce ladí spořicí účet. Jak se liší podmínky jednotlivých bank a co nám mohou nabídnout?

Proč spořicí účet?

V prvé řadě je třeba uvést, že tento článek v žádném případě není investičním doporučením, jedná se pouze o názor naší redakce a každý si musí udělat vlastní porovnání a názor. My bychom aktuálně zvolili jako nejkonzervativnější a nejbezpečnější nástroj ochrany našich financí spořicí účet. Po velmi dlouhé době totiž banky nabízí opravdu slušný úrok na spořicích účtech, zhruba od 4 % do 6 %. Riziko je přitom pro klienty opravdu minimální. Musela by banka zkrachovat, aby to vaše úspory ohrozilo. Navíc úspory v bance jsou u každého jednotlivého klienta pojištěné do zhruba 2,5 milionu i pro případ krachu banky.

Další rizikovější nástroje

Než se podíváme na samotné spořící účty, pojďme se podívat, co jiného se ve světě financí k ochraně úspor před inflací aktuálně nabízí.

Fondy v bankách

Investovat můžete do fondů. Nabídky jednotlivých bank se liší a banky jednotlivým fondům přiřazují různou míru rizika. Ty nejbezpečnější vám obvykle přinesou nejnižší výnos a u těch nejrizikovějších můžete hodně vydělat, ale stejně tak i prodělat.

Investiční společnosti

Při dnešní vysoké inflaci nabízí řada investičních společností výnos okolo 10 % i více. Není to ale konzervativní způsob. Výnos často nebývá garantován a u pochybných společností můžete dokonce o peníze přijít. Pokud Vám risk nevadí, můžete využít služeb osvědčených investičních společností jako portu.cz, investown.cz, fondee.cz či bondster.cz.

Přímý nákup akcií

Pokud se vůbec nebojíte riskovat, můžete investovat do akcií. Můžete hodně vydělat, ale třeba i přijít o vše. Lze to přes nejrůznější online brookery. Pokud chcete využít české, nabízí je v ČR i několik bank (např. Fio nebo Raiffeisenbank).

Základní podmínky spořáků

Co tedy nabízí spořáky u jednotlivých bank? Níže je velmi stručné shrnutí výše úroků a podmínek bank. Informace jsou v maximální možné míře zjednodušené a mohou se v čase měnit, takže je potřeba si konkrétní podmínky vždy ověřit přímo v bance. Současně je třeba zmínit i to, že vysoký úrok na spořicích účtech bank do značné míry souvisí s aktuálně vysokou úrokovou sazbou ČNB. Pokud se úroková sazba ČNB sníží, pravděpodobně na to banky obratem zareagují a úměrně tomu sníží i své úroky na spořicích účtech.

Níže je žebříček několika námi vybraných bank:

1.) Raiffeisenbank

Nejlépe si podle nás aktuálně vede Raiffeisenbank, která myslí na běžné i movitější klienty.

  • Úspory do 500 000 Kč
  • Úrok 5,5 % ročně
  • Nutnost 3× měsíčně zaplatit kartou

Premium klienti (S finančními prostředky nad 1,5 respektive 2 miliony)

  • Až několik milionů Kč s výhodným úrokem
  • 5,5 % ročně

Bližší info u premium bankéře

2.) Moneta 

  • Do 1 000 000 Kč
  • 5,3 % ročně

Premium klienti

Bližší info u premium bankéře

3.) ČSOB

  • Do 1 000 000 Kč
  • 5 % ročně

Premium klienti

Bližší info u premium bankéře

4.) KB

  • Do 500 000 Kč
  • 5 % ročně

Premium klienti 

  • Žádné zásadnější výhody

Bližší info u premium bankéře

5.) Česká spořitelna

  • Do 200 000 Kč
  • 4 % ročně

Premium klienti (S finančními prostředky nad 2,5 milionu)

  • Do 500 000 Kč
  • 4 % ročně

Bližší info u premium bankéře

ČTĚTE TAKÉ:

Prodat nebo pronajmout? Odpověď vás možná překvapí

 

One thought on “Spořit či nespořit?

  1. To je přesně ono, co se tu píše, spořák při dnešní inflaci už prostě není žádná pomocná berle. To je pomalu lepší ty peníze mít i doma někde v truhle. A pokud se člověk nebojí trochu riskovat, tak je někde zainvestovat a diverzifikovat třeba i na více místech pro snížení rizika. Na bondsteru to mám v zajištěných úvěrech, kde se pohybuju s výnosem někde kolem 12% a můžu i na eurové tržiště, ale to jen sporadicky. Není to o moc, ale 5% na spořáku co se tu píše je už skoro taky nic.

Napsat komentář