Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče, jednatele projektantsko-manažerské kanceláře DELTA Projektconsult.

Je udržitelná výstavba pro Vás otázkou především odpovědnosti?

Je třeba si uvědomit, že stavební průmysl a díky němu vytvořené stavby představují nejenom hlavního spotřebitele materiálových a energetických přírodních zdrojů. Ale také významného znečišťovatele životního prostředí. Stavebnictví je v rámci Evropské unie největším průmyslovým sektorem s tvorbou přibližně 11 % HDP. Přitom zaměstná cca 8 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. Často je poukazováno na skutečnost, že stavebnictví a jeho produkty jsou zodpovědné za 40 % spotřeby veškeré vyrobené energie. A přibližně za stejné procento produkce emisí skleníkových plynů (především CO2) a produkce pevných odpadů. Všechna tato čísla jasně ukazují, jak rozhodujícím způsobem stavebnictví ovlivňuje socio-ekonomický vývoj každé průmyslově rozvinuté země. Je tedy na nás najít v sobě sílu a odvahu začít projektovat a realizovat všechny zmíněné objekty jinak. Tedy odpovědně s ohledem na dopady v budoucnu.

Jak DELTA jako projekční kancelář vnímá pojem udržitelné výstavby. Jak se k němu stavíte?

Udržitelná výstavba je královská disciplína a je jediná správná pro ekonomicky smysluplnou cestu do budoucna. Královská disciplína proto, že už tak komplexní proces zřizování, rozšiřování nebo sanace budovy rozšiřuje ještě o aspekt udržitelnosti. Ekonomická, protože odpověď na otázku týkající se nákladů jasně končí ve prospěch udržitelně postavených budov. Pokud ji člověk posuzuje z pohledu životního cyklu. A přesně to někteří lidé již dnes považují za standard. Proto při realizaci zakázky dáváme klientovi na výběr. Zda má zájem o projektovou přípravu a realizaci budovy v zodpovědném principu green line. Tento princip je orientovaný na celý životní cyklus budovy. Nebo pouze red line, který se soustředí především na optimalizaci procesu výstavby nové budovy.

Vím, že jste připravili v rámci osvěty trvale udržitelných staveb dokonce i speciální příručku o zelené výstavbě. Je to tedy způsob, jakým se snažíte dát zprávu do světa, ano jsme připraveni i tyto stavby pro vás naprojektovat a realizovat?

Ano, je to taková jednoduchá brožura. Ta se postupně v jednotlivých kapitolách snaží investorovi jednoduše a srozumitelně vysvětlit a na konkrétních, již realizovaných projektech ukázat, jak takový princip výstavby v režimu green line probíhá. Jaké kroky a rozhodnutí je třeba ze strany investora v určitých fázích projektu učinit. A úkolem DELTY je v roli odborného garanta, ať už v roli generální projektanta či stavebního manažera celý proces naplánovat. A nejen ti i řídit a zajistit odbornou doprovodnou kontrolu jednotlivých procesů. A to tak, aby případně celý objekt byl připraven také na certifikaci budovy. Pokud o ní má majitel budoucí budovy zájem.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak na dopravní zácpy ve městech? Přeleťte je!

Týká se trvale udržitelná výstavba ve vašem pojetí nějakého konkrétního typu budov např. kancelářských budov, o kterých se nejvíce hovoří nebo máte zkušenosti i s jiným typem objektů?

Trvale udržitelný a velmi ekonomický prvek se nám například podařilo vnést do výrobní haly MANN+HUMMEL v Uherském Brodě. Jedná se o fotovoltaickou elektrárnu na střeše budovy, která majiteli pokrývá ročně cirka třetinu energetických nákladů na výrobní procesy. Za tuto budovu jsme z hlediska architektonického návrhu získali také ocenění v soutěži Stavba roku Zlínského kraje.

Druhý projekt, který je mimo administrativní budovy a tak trochu přesahuje i standardní rámec trvalé udržitelnosti z pohledu environmentálního a ekonomického hlediska, neboť se dotýká také toho socio-kulturního. Jedná se o stavební projekt bytových domů Dům pro život (Haus des Lebens) ve Vídni. Zde se nám podařilo uskutečnit myšlenku společného více generačního bydlení. Co se týče strategie udržitelných materiálů, převažují přírodní recyklovatelné stavební materiály, které se starají o ideální klima v místnostech. Bytové jednotky jsou optimalizované, co se týče kročejového hluku a jsou výborně prosvětlené. Zásobování energiemi je přizpůsobeno chování jednotlivých uživatelů a odpovídá nejmodernějším ekologickým a ekonomickým požadavkům. Výraznou referencí z našich stavebních projektů by mohla být také jedna z pěti budov kampusu Ekonomické univerzity ve Vídni. Nebo budova střední školy ekonomické ve Wiener Neustadt.

ČTĚTE TAKÉ:

Proslulý ledový hotel ve Švédsku neroztaje ani v létě!

Vaši architekti tedy umí pracovat s prvky zelené architektury. Můžete prozradit nějaký konkrétní příklad, kde a jakým způsobem promítla DELTA také zelenou architekturu do stavebního projektu a jaké výhody z toho pro investora plynou?

Ano, architekti DELTY umí zohlednit při udržitelném stavění stavební a prvky do architektury tak, aby podporovaly funkční i ekonomické nároky a zlepšovali vnitřní prostředí objektu. Investují maximum nasazení, aby vytvořili klientovi optimální model realizace stavebního projektu a důsledně vyčerpali všechny potenciály udržitelnosti na vybraném pozemku, které jsou k dispozici. Zmiňme například i možnost výběru ideálního pozemku, jeho rozšiřitelnost, zajištění nejvyšší efektivity ploch. Dále využití všech zdrojů, které jsou k dispozici jako například spodní voda, sluneční záření a vypracování nejrůznějších konceptů z pohledu stavební fyziky, z pohledu využití sluneční energie a dalších ekologických faktorů.

Konkrétní příklady můžeme uvést na aktuálním česko-slovenském projektu administrativní budovy EKOM v Piešťanech, kde jsme pro třípatrovou kancelářskou budovu využili více prvků zelené architektury. Ekologické myšlení investora přispělo k rozhodnutí, že i přes zvýšené počáteční náklady, jsme navrhli objekt jako ultra-nízkoenergetickou budovu, čehož jsme dosáhli vhodnou architekturou, dispozicí s vloženým atriem, optimálním výběrem stavebních materiálů, orientací k světovým stranám a díky technologiím. Uvedl bych například využití aktivace betonového jádra objektu (sálavé vytápění a chlazení), stropní panely pro sálavé vytápění a chlazení, využití přírodních nebo recyklovaných povrchových materiálů (koberce, kaučuková podlaha a další), rekuperace vzduchotechniky, využití akumulace přiznaných betonových konstrukcí, interiérové i exteriérové LED osvětlení, inteligentní exteriérový stínící systém. Objekt je také připraven na využití obnovitelných zdrojů energie z podzemní vody systémem tepelných čerpadel.

www.delta-cz.com

Napsat komentář