Můj dům, můj hrad. Ale co dělají vaše děti mimo něj?
Chcete, aby vaše dítě trávilo svůj volný čas mimo domov v bezpečném prostředí? Aby se naučilo se o sebe postarat a spolupracovat s ostatními dětmi? Můžete zkusit skautský oddíl. Skauti a skautky z celé republiky v září pořádají náborové akce pro veřejnost. Na děti čekají dobrodružství v podobě her, soutěží, netradičních sportů, otevřených kluboven nebo výletů do přírody.
Září je pro skauty – stejně jako pro školy – začátkem nového roku. “Dát dítě do skautského oddílu je ideální právě v září, kdy přicházejí i další nováčci. Mohou pak společně objevovat kamarádské prostředí, které jim oddíl nabízí, zažívat skautská dobrodružství a také se těšit na letní tábor, který je vrcholem skautského roku,” uvedla oddílová vedoucí Marie Holečková. Skautů a skautek u nás stále přibývá, za posledních 11 let skautská základna vzrostla o 40 procent, na současných 58 tisíc.
Skauting je prověřený generacemi
Skauting je prověřený generacemi, ale zároveň reaguje na trendy v moderním vzdělávání. Pro každou věkovou kategorii jsou vypracovány programy, které holky a kluky celostně rozvíjejí. Díky velkému zájmu ze strany rodičů vznikla také nová věková kategorie skautů předškoláků – tzv. benjamínci.
“Skauting nabízí rozmanitý program, ve kterém si každé dítě najde to své. Důležité ale je, že v rámci oddílových aktivit se holky a kluci učí také hrát fair. Přejímat zodpovědnost za sebe i druhé, pracovat v týmu. Zároveň získávají samostatnost a mnoho praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě,” doplňuje Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.
Skautský oddíl dítěti pomůže dorůst v sebevědomého člověka, který snáz najde své místo ve společnosti. Na rozdíl od kroužků zaměřených na výkon nebo na jednu konkrétní činnost totiž poskytuje prostředí, které je schopné přijmout jakékoliv dítě – ať je plaché, trochu nemotorné nebo má mimořádný talent. Dokáže vyzdvihnout jeho silné stránky a nabídne mu příležitost celostního rozvoje v partě kamarádů. Děti se tak učí, že je přirozené v jedné věci vynikat a v jiné nechat vyniknout ostatní a nemít komplexy.
Skaut není škola
Prostředí skautského oddílu navíc není selektivní, jak jsme od malička zvyklí ve školce a škole. V oddíle se potkávají holky a kluci různého věku a ti menší se mohou od starších mnoho věcí naučit přirozenou cestou. Starší naopak nenuceně přejímají zodpovědnost nejen za sebe, ale i za mladší kamarády.
O nováčky se ve skautském oddíle starají vedoucí patřičně vzdělaní v oborech, jako jsou pedagogika, psychologie, zdravověda, vedení oddílu nebo bezpečnost. Skautské vzdělávací kurzy pro vedoucí jsou akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Podmínkou získání kvalifikace je navíc absolvování zdravotnického kurzu. V neposlední řadě mají rodiče postaráno o letní tábor, který je relativně cenově dostupný. Navíc posílají svého potomka vstříc dobrodružství s vedoucími a dětmi, které už znají z předchozí celoroční činnosti.