Eko cestování Evropou podle cestovní platformy GoEuro – 15 nejekologičtějších tras

Tentokrát jsme se zaměřili na téma, které plně nesouvisí s bydlením, přesto stojí za zmínku. Každý má jiný vztah k ekologii. Někdo se o toto téma nezajímá, jiný zase vyhledává nízkoenergetický způsob bydlení. Pro ty, kteří mají k ekologii kladný vztah, máme tip jak přispět třeba způsobem svého cestování.

Turismus se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem je cenově dostupnější než kdykoli předtím. S rozvojem turismu však dochází k poškozování životního prostředí. Doprava je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících stav ovzduší.

Jako reakce na tento fakt se začíná stále více prosazovat šetrná turistika a ekologické cestování. Stále více lidí zajímá, jaký dopad má cestování na životní prostředí a dle toho volí způsob osobní dopravy. Takzvaná uhlíková stopa, neboli množství emisí skleníkových plynů, které uvolní různé dopravní prostředky, se výrazně liší. Letecká doprava je pro životní prostředí nejhorší. Cestování letecky je nejméně ekologickým způsobem cestování. Vlak je z tohoto hlediska jasným vítězem, a může ušetřit i čas.

Pro všechny, kdo chtějí cestovat bez zbytečné zátěže na životní prostředí a bez množství produkovaných emisí máme tip. Cestovní platforma GoEuro vypracovala seznam nejvíce ekologicky šetrných tras. Konkrétně 15 oblíbených evropských tras, na kterých se lze přepravit vlakem ve srovnatelném či kratším čase a za výrazně nižší spotřeby skleníkových plynů, v porovnání s leteckou dopravou. Údaje o emisích pocházejí od společnosti Ecopassanger, a na konkrétní ukázce 15 populárních evropských tras GoEuro identifikuje nejvíce ekologický způsob cestování.

Do průměrné spotřeby emisí pro železniční dopravu byl započítán průměrný počet cestujících ve vlaku. Pro leteckou dopravu byl, kromě samotného letu, započítán také čas a emise produkované nezbytnou přepravou na letiště a z letiště do místa určení. Na rozdíl od železničních nádraží jsou letiště vždy vzdálena od centra a je třeba využít další způsob dopravy před samotným letem. Na zřetel jsme vzali také nutnou délku čekání na letištích na odbavení a bezpečnostní kontrolu (60 až 90 minut v závislosti na konkrétním letišti).

Nejekologičtější trasy

Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO2 staly trasy mezi Mnichovem a Vídní s 123 kg, Londýn – Manchester s 110 kg, a na třetí pozici Londýn – Paříž s 106 kg.

Nejvíce paliva lze ušetřit volbou železniční dopravy mezi Mnichovem a Vídní, konkrétně 49 litrů. Další významné úspory můžeme zaznamenat mezi Londýnem a Manchesterem (44 litrů) a Mnichovem a Frankfurtem nad Mohanem (43 litrů).

Železniční trasy s největší úsporou času

Výrazně rychleji se lze dostat vlakem z Amsterdamu do Bruselu, ušetříte až hodinu a 39 minut oproti letecké dopravě. Mezi Londýnem a Manchesterem je to hodina a 21 minut, a na třetím místě, zvlášť v létě oblíbená trasa, Madrid – Barcelona s 1:15 hod.

ČTĚTE TAKÉ o zajímavém veletrhu zaměřeném nejen na úspory energie a ekologický způsob získávání tepla:

Frýdecko-Místecký veletrh především o stavebnictví a bydlení

Napsat komentář