Zateplení snižuje náklady na energie až o 45 procent

S přicházející energetickou krizí a rapidním růstem cen vyvstává otázka, jak ulevit peněžence. Jedním z možných řešení je investice do zateplení domova. Ta může při správné realizaci ušetřit až neuvěřitelných 45 procent z nákladů na vytápění. Navíc, zájemci mohou využít i dotace, například z programu NZÚ, který nabízí až 50 procent příspěvek na zateplení domu.

Jednou z možností, jak snížit vliv zdražování energií na rodinný rozpočet, je bezesporu investice do zateplení. Není žádným tajemství, že lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. “Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 procent, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,” uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Nižší náklady za energie a dotační programy

Z červnového průzkumu Sdružení EPS ČR vyplývá, že necelé dvě třetiny respondentů (60 procent) považují investici do zateplení, z hlediska její návratnosti, za výhodnou. Přednost vidí především v menší spotřebě energií, což se logický odráží i na nižších účtech. V tuzemsku existuje celá řada dotačních programů, které mohou zájemci o zateplení využít. Jedním z nich je i program Nová zelená úsporám. Ten mimo jiné nabízí až 50 procentní podporu z částky zateplení při snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů. Na ekologická opatření bude z programu do roku 2030 přerozděleno minimálně 39 miliard korun.

Na kvalitě materiálu záleží

Při výběru zateplovacího materiálu platí přímá úměrnost. Čím je kvalitnější, tím lépe izoluje. A to znamená jediné – vyšší úspory pro spotřebitele. Stejné platí i pro program Nová zelená. Žadatel, který provádí zateplení z kvalitního materiálu, dosáhne na vyšší podporu. Jedním z nejrozšířenějších izolačních materiálů na českém trhu je pěnový polystyren. Po něm by při zateplení sáhlo i 68 procent respondentů průzkumu. Mezi jeho hlavní přednosti patří tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Má velmi dobré i mechanické vlastnosti, odolnost vůči vlhkosti a povětrnostním vlivům. Navíc i poté, co doslouží, lze znovu využít. “Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem, jeho objem je totiž tvořen až z 98 procent vzduchem a dvěma procenty polymerem,” uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

Prostřednictvím české online platformy Bondster lidé proinvestovali již více jak 2 miliardy

Napsat komentář