Sakura byla v celosvětové architektonické soutěži WAN Awards nominována na „Projekt budoucnosti“.

Rozkvetlý rezidenční komplex Sakura se dostal na finální shortlist prestižní architektonické soutěže

Jedná se o soutěž WAN Awards 2017 v kategorii Future Projects – Residential. Jako vůbec první český projekt v této kategorii se tak Sakura zařadila mezi šestici nejlepších staveb ze čtyř světových kontinentů. Vítěz bude oznámen 28. února 2018.

Sakura, projekt developerské skupiny T.E unikátní pro svou netradiční formu spojení domu a zahrad, obhájila nominaci do prestižní celosvětové architektonické soutěže WAN Awards 2017 v kategorii Future Projects – Residential. Celkem se na finální shortlist probojovalo šest staveb ze čtyř různých kontinentů. V soutěži budou dále hodnoceny rezidenční nemovitosti z Austrálie, Dánska, Švédska, Číny a Brazílie. Vítěze vybere porota složená z odborníků z celého světa. Slavnostní vyhlášení proběhne 28. února 2018.

Porota sledovala projekty po celém světě. Velice nás těší, že se můžeme účastnit soutěže takovéhoto formátu, jakou je právě WAN Awards.“ řekl partner skupiny T.E Martin Hubinger. Jeho slova potvrzuje hlavní architekt a ředitel pražské kanceláře studia Jestico + Whiles Sean Clifton: „Sakura vyniká nejen díky visutým zahradám plným vzrostlé zeleně. Její unikum tkví především v konceptu zaměřeném na kombinaci ojedinělé architektury, kvality použitých materiálů, promyšlených dispozic, vytvoření soukromého parku nebo doplňkových služeb pro rezidenty i okolní komunitu. Všechny tyto jednotlivosti ve své souhře vytvářejí stavbu, která má u nás i v cizině jen malé srovnání. Tento fakt zjevně ocenila také odborná porota WAN Awards, jež je celosvětově největší architektonickou soutěží. Díky jejímu významu můžeme už jen nominaci mezi finální šestici považovat za obrovský úspěch.“ Osobní komentář Seana Cliftona k projektu Sakura můžete zhlédnout na videu zde.

Bytový komplex je doslova obalený zelení

Vzniká v pražských Košířích na místě brownfieldu. Dříve zde byl vyhořelý a nefunkční plavecký bazén. Podél obvodových stěn jsou v několika řadách umístěny římsy osázené rostlinami. Všechny balkony i terasy v domě tak díky tomu budou mít útulné soukromé zahrady s výhledem na Prahu. Na dům instalujeme celkem 32 000 kusů květin, bylin, keřů a stromů. Pro srovnání: Bosco Verticale, možná nejznámější stavba pracující s principem visutých zahrad, má na svém kontě „pouze“ 20 000 kusů rostlin. Sakura je tedy z pohledu vegetace opravdu velmi ambiciózním projektem,“ uvedl Ferdinand Leffler, zakladatel zahradního atelieru Flera. Ten se postaral o návrh zeleně na domě i v okolí. Více ke zhlédnutí na videu zde.

Že je Sakura skutečně projektem budoucnosti, dokládá rovněž implementací řady opatření. Budova bude například disponovat technickou přípravou pro souběžný chod hned 30 dobíjecích stanic na elektromobily. Za jeden den zde tedy na směny bude možné nabít všech 90 vozů, na něž je dům dimenzován. V tuzemsku se tak bude jednat o první rezidenci, jež poskytne všem svým obyvatelům možnost jezdit ekologicky na elektřinu. Aktuálně se pracuje na dokončení skeletu budovy. Kolaudace je pak naplánována na přelom roku 2018 a 2019.

ČTĚTE TAKÉ:

V rezidenčním projektu Sakura bude možné denně dobít 90 elektromobilů

2 thoughts on “Sakura byla v celosvětové architektonické soutěži WAN Awards nominována na „Projekt budoucnosti“.

  1. Pingback: Výstavba zajímavého projektu Bleriot v Pražských Kbelích byla zahájena - NádhernýByt.cz

  2. Pingback: Oranžerie v Olomouci byla oceněna v soutěži Stavba roku 2018 - NádhernýByt.cz

Napsat komentář