Environmentálně šetrné stavebnictví: Jsou čeští studenti připraveni na budoucnost?

Od 1. ledna 2018 se mění legislativní pravidla pro výstavbu bytových domů nad 1 500 m2

A to v důsledku implementace směrnice Evropské unie EPDB II (2010/31/EU). Dané nařízení ustavuje změny v oblasti energetické náročnosti, které mají za cíl realizaci budov s téměř nulovou spotřebou energie. A od 1. ledna 2020 se začne vztahovat i na rodinné domy. Již za dva roky proto nedostane povolení žádná nehospodárná stavba. To jest stavba, která neodpovídá energeticky úspornému standardu.

Je však na blízkou budoucnost připravena nová generace odborníků – studenti. Nebo její vzdělávání nereflektuje aktuální vývoj? Na tuto otázku odpovídá developerská společnost JRD, která již 15 let staví pouze nízkoenergetické a pasivní projekty a pravidelně pořádá přednášky na vysokých školách. Z ankety mezi studenty vyplývá, že si většina uvědomuje, jak je rozvoj udržitelného stavebnictví důležitý. Alarmující však je, že více než polovina považuje rozsah získaných informací za nedostačující. A necítí se tak v daném oboru dostatečně znalá.

Jaký je názor studentů?

Už jen dva roky nás dělí od doby, kdy se stane povinností realizovat pouze úsporné domy,” konstatuje Jan Řežáb, majitel JRD, a navazuje: „Povědomí lidí o šetrné výstavbě sice vzrůstá, stále však není tak velké, jak bychom vzhledem k vývoji očekávali. Přesvědčily nás o tom i názory studentů. Ti si uvědomují, že pro ně budou znalosti z oblasti energeticky úsporného stavebnictví do budoucna velmi důležité. Postrádají však ucelenější vzdělání, které by je seznámilo s komplexní realizací environmentálně šetrné budovy od projektu až po kolaudaci. Případně je naučilo přicházet s vlastními inovativními návrhy.”

A dodává: “Za zarážející považujeme také fakt, že řada z nich zcela postrádá praktické zkušenosti. Znalosti, které se dají získat jen osobní účastí na jednotlivých etapách stavby. Na druhou stranu je velmi pozitivní, že si své nedostačující znalosti uvědomují a o praxi často uvažují. Rádi jim proto vycházíme vstříc a pořádáme exkurze ve vlastních projektech. Nebo se snažíme organizovat přednášky na jejich alma mater – ČVUT v Praze či VUT v Brně. Děti z mateřských či základních škol a gymnázií jsme navíc provedli interaktivní výstavou Centra pasivního domu „Mámo, táto – pojďme bydlet zdravě”.

ČTĚTE TAKÉ:

Voda není samozřejmostí, nakládejme s ní šetrně vyzývá aktuálně probíhající konference

One thought on “Environmentálně šetrné stavebnictví: Jsou čeští studenti připraveni na budoucnost?

  1. Pingback: V zdravém bytě zdravý vzduch - NádhernýByt.cz

Napsat komentář