Ceny bytů a domů v Česku rostly ze zemí EU nadále nejrychleji

Zdroj foto: Lexxus Norton

Ceny domů a bytů v Česku rostly ve druhém čtvrtletí podobně jako na začátku roku nejvíce ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 13,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem ceny vzrostly také v Irsku a Litvě, naopak v Itálii o 0,2 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,4 procenta.

V prvním čtvrtletí vzrostly ceny nemovitostí v Česku o 12,9 procenta. “Růst cen tak nabírá na dynamice. Citelný růst je výsledkem dlouhodobě extrémně uvolněné politiky České národní banky, zejména v podobě jejího letos ukončeného intervenčního režimu. Dalším důvodem je nepružná nabídka nemovitostí,” sdělil ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. V srpnu bankovní rada zvýšila úrokové sazby poprvé od února 2008. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Podle ekonomů ČNB sazby znovu zvýší na listopadovém jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Současný vývoj realitního trhu podle realitní kanceláře LEXXUS

Nepružná nabídka nemovitostí je podle Kovandy výsledkem těžkopádného územního plánování na řadě míst České republiky, kde je stavební řízení dlouhé a byrokratizované. “V době obecné ekonomické prosperity, kterou Česko právě prochází, se tak silná poptávka střetává se znatelně omezenou nabídkou. Důsledkem toho je nutně růst cen. Zdražuje přitom jak vlastnické, tak nájemní bydlení,” doplnil Kovanda.

Svižný růst cen nemovitostí v Česku podle něj bude pokračovat i v dalších čtvrtletích. “V příštím roce jej však mírně přibrzdí postupný růst úrokových sazeb hypoték, daný zpřísňováním měnové politiky ČNB a nakonec i Evropské centrální banky,” dodal Kovanda.

Meziroční růst cen bytů a domů ve 2. čtvrtletí 2017:

Země Změna (v procentech)
Česko 13,3
Irsko 10,6
Litva 10,2
Lotyšsko 9,6
Bulharsko 8,6
Švédsko 8,6
Slovinsko 8,3
Portugalsko 8,0
Maďarsko 7,7
Nizozemsko 7,3
Rumunsko 7,2
Slovensko 6,6
Lucembursko 6,2
Dánsko 5,8
Španělsko 5,6
Malta 5,5
Velká Británie 5,0
Rakousko 4,9
Estonsko 4,8
Polsko 4,6
Chorvatsko 4,3
Německo 3,7
Kypr 3,6
Belgie 3,5
Francie 3,5
Finsko 1,5
Itálie -0,2
Řecko údaje nejsou k dispozici

Zdroj: Eurostat                                                                                                                                                     Autor: ČTK

3 thoughts on “Ceny bytů a domů v Česku rostly ze zemí EU nadále nejrychleji

  1. Pingback: Designblok začíná již ve čtvrtek 26.10.! - NádhernýByt.cz

  2. Pingback: Na průměrný nový byt vydělává Pražan 12,1 roku, v regionu nejdéle - NádhernýByt.cz

  3. Pingback: Levným hypotékám zvoní hrana! Odborníci radí včas refinancujte - NádhernýByt.cz

Napsat komentář